خرید(تحقیق سن مسؤولیت كیفری در حقوق اسلام)

چكیده: بلوغ (سن مسؤولیت)، امری تكوینی است، نه تشریعی و تعبدی؛ لذا در فرایند رشد طبیعی و در رابطه با عوامل اقلیمی، وراثت و مانند آن ظهور پیدا می‏كند. در قرآن كریم به سن خاصی در تحقق بلوغ اشاره نشده است و فقط به معیارهایی همانند «بلوغ حلم»، «بلوغ نكاح»تحقیق سن مسؤولیت كیفری در حقوق اسلام|39014104|gbi40075458|حقوق جزایی,تحقیق حقوق جزایی,مقاله حقوق جزایی,دانلود تحقیق حقوق جزایی,تحقیق حقوق کیفری,دانلود تحقیق حقوق کیفری,حقوق کیفری,تحقیق حقوق در اسلام,حقوق اسلامی,تحقیق مسؤولیت كیفری,کار تحقیقی مسؤولیت كیفری در حقوق اسلام,مقاله مسؤولیت كیفری در حقوق
این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع تحقیق سن مسؤولیت كیفری در حقوق اسلام می باشد.

چكیده:
بلوغ (سن مسؤولیت)، امری تكوینی است، نه تشریعی و تعبدی؛ لذا در فرایند رشد طبیعی و در رابطه با عوامل اقلیمی، وراثت و مانند آن ظهور پیدا می‏كند. در قرآن كریم به سن خاصی در تحقق بلوغ اشاره نشده است و فقط به معیارهایی همانند «بلوغ حلم»، «بلوغ نكاح» و «بلوغ اشد» اشاره شده است. در سنت، گرچه به سنهای مختلف اشاره شده است، ولی نه به عنوان یك معیار، بلكه به عنوان طریق به تحقق معیار بلوغ كه «احتلام در پسران و حیض در دختران» باشد. به بیان دیگر، در سنت، معیار بلوغ، احتلام و حیض است و سن یا سنهای معین، طریقیت بر آن معیار می‏باشد. در مسؤولیت كیفری، علاوه بر بلوغ، رشد كیفری نیز شرط است.

مقدمه:
تاریخ پیدایش انسان نشان می‏دهد كه این موجود خاكی و بااستعداد، از بدو خلقت، در معرض لغزش و انحراف و جنایت قرار داشته است. تعیین كیفرهای الهی و بشری نیز در جهت پیشگیری از این‏گونه لغزشهاست. قرآن كریم داستان لغزش اولین انسان (آدم علیه‏السلام ) و همسرش در تناول میوه ممنوعه و مجازات آنها؛ یعنی تبعید از عالم بهشت به عالم خاكی(1) و نیز داستان ارتكاب اولین جنایت بشری؛ یعنی قتل هابیل توسط قابیل(2) را به صورت زیبایی نقل كرده است.
بنابراین، سابقه لغزش و جرم و به دنبال آن، ایجاد مسؤولیت و تحمل مجازات در زندگی بشری به درازای عمر بشر است. تجربه بشری نیز ثابت كرده است تا انسان بر روی كره خاكی است، به اقتضای ابعاد وجودی وی و تضاد و تنازع موجود در زمین و عالم دنیا، در جوامع بشری، جرم و انحرافات نیز وجود دارد. در طول تاریخ، تأمین امنیت فردی و اجتماعی و برقراری نظم و برپایی عدالت و پالایش جامعه از ناهنجاریها و پیشگیری عام از جرم در جامعه و پیشگیری خاص از تكرار آن، ملازم مبارزه با جرم و كنترل آن، به خصوص از طریق مجازات مجرم بوده است.

فهرست:
چكیده
مقدمه
سن مسؤولیت كیفری در قرآن
سن مسؤولیت كیفری در سُنّت
1. بلوغ جنسی:
2. بلوغ سنی:
3. روایات صرفا مبتنی بر سن:
تعدادی از روایات دسته سوم، به قرار زیر است:
امام جعفر صادق علیه‏السلام می‏فرماید: «معیار بلوغ زن، نه سالگی است.»(17)
سن مسؤولیت كیفری از نظر فقها
الف) نظریه مشهور فقهای امامیه:
ب) اقوال مخالف مشهور فقها:
استاد معرفت:
علامه حلی:
میرسیدعلی طباطبایی:
نتیجه‏ گیری:
منابع

این فایل به همراه چکیده ، فهرست مطالب ، متن اصلی و منابع تحقیق با فرمت word ، قابل ویرایش در اختیار شما قرار می‌گیرد.

تعداد صفحات :19


مطالب دیگر:
📃دانلود تحقیق در مورد فرزندپروری و طرق تربیت فرزندان  docx📃دانلود تحقیق درباره کفایت اجتماعی word📃دانلود تحقیق درباره مفاهیم اساسی دلبستگی word📃دانلود تحقیق درباره نظریه های شخصیت  word📃دانلود تحقیق در مورد هوش هیجانی و برخی از مدل های آن  docx📃دانلود تحقیق درباره هوش هیجانی و سلامت روانی word📃دانلود تحقیق درباره هوش هیجانی و نظریه هایی در باب هوش word📃دانلود تحقیق درباره هویت و سبک های پردازش آن word📃دانلود تحقیق درباره اهمالکاری و انواع آن word📃دانلود تحقیق درباره خودتنظیمی رفتار word📃دانلود تحقیق درباره شخصیت و شاخص های آن  word📃دانلود تحقیق درباره فرزندپروری و الگوهای آن  word📃دانلود تحقیق درباره مدل های تاب آوری word📃دانلود تحقیق درباره هوش هیجانی و گسترش مفهوم هوش word📃پاورپوینت بررسی بورس اوراق بهادار📃پاورپوینت بررسی بیانیه مفاهیم بنیادی حسابرسی📃پاورپوینت بررسی بیماری سياه زخم📃پاورپوینت بررسی بیماری ‌های چشم و گوش و حلق و بینی📃پاورپوینت بررسی شیوه های کاربرد هوش تجاری در بانکداری از نظر کارکنان بانک ها📃پاورپوینت بررسی پرسشهای کودکانه و پاسخ آنها 📃پاورپوینت بررسی پروژه درس اندازه گیری کمیت ها 📃پاورپوینت تاثیر مدیریت ارتباط با مشتری بر عملکرد بازار 📃پاورپوینت بررسی تالوفیت های درس زیست شناسی📃پاورپوینت بررسی تحقيق مدیریت کیفیت جامع📃دانلود تحقیق مبانی نظری صنعت بانکداری با فرمت ورد